V Americe je pře-start-up-ováno už pár let. Český start-up-ový rybník se začíná pomalu přehřívat. Rozhodně nejsem z pravěku. Dokonce si pamatuju i jména spolužáků z vysoké. Je mi trochu přes 30. Jsem moderní a jdu s dobou. Ale začínám se v tom start-up-ovém rybníce topit.

Co když nejsem uhrovitý kluk

Děje se START-UP (ale bez bab) | DigitalniDurian.cz

Lákavý StartupSummit.cz to přehnal. Vzal si do úst české alternativy Steva Jobse nebo jeho kamaráda Woze.

Tvrdí, že nové start-upy se mění. „Už to nejsou uhrovití kluci z garáže.“

Už to nejsou uhrovití kluci z garáže? | DigitalniDurian.cz

Nejsem uhrovitý kluk. I když jim asi tajně závidím slávu a úspěch. Kožní problémy znám. Ty se dají elegantně řešit. Podnikání z garáže jsem taky zažila. Jen mi chybí těch pár mega na účtě. Protože nejsem taková bedna. Jsem holka, která (zatím) nepobrala tolik rozumu, aby diktovala trendy.

Jsou start-upy jenom o (uhrovitých) klucích?

Kdo zná aspoň jednu českou start-up-erku? Hlaste se. Možná málo pátrám virtuální divočinou. Ale nebojím se zeptat nahlas.

Kde jsou ženské, které na to mají koule?

Staruperky

Jak se mohlo stát, že o start-upech mluvíme v mužském rodě? A jaká je vlastně definice start-upu? Jde skutečně čistě jen o technologické záležitosti, které se odehrávají ve virtuální realitě?

Stará dobrá Wiki říká, že start-up je

pojem označující nově vznikající projekt či začínající firmu často ještě ve fázi tvorby podnikatelského záměru.

Poprvé se tento termín stal populárním v době internetové horečky (1996–2001), kdy vzniklo mnoho společností tohoto typu v zámoří s .com především na internetu v Silicon Valley. Svou renesanci zažívá opět v současnosti, kdy se tímto pojmem dá označit jakýkoliv začínající projekt.

Start-upový projekt se může objevit v jakémkoliv oboru, nejčastěji jsou to však technologické či internetové firmy. Mezi jejich vlastnosti patří:

  1. nízké počáteční náklady
  2. vyšší (než u „standardních“ firem) podnikatelské riziko
  3. potenciálně vyšší návratnost v případě, kdy se společnost etabluje

Jednou z metod financování projektů je použití fondů rizikového kapitálu nebo pomoc tzv. business angels. Okamžik, kdy společnost přestává být startup-em, bývá považován zisk, fúze či akvizice.
Jako start-up začínaly například firmy Facebook či Google.

zdroj: Wikipedia

Mám pocit, že se těm (uhrovitým) klukům nadržuje

Ano, technologie jsou v popředí zájmu. A někteří z nás se začínáme ztrácet v tom, co je a není (virtuální) realita. Autorka článků na Tyinternety.cz Iva Brejlová o sobě píše: „Mediální svět mě baví, ale nezapomínám žít v tom skutečném na Facebooku.“

Kolem (technologických) start-upů je humbuk. V rybníce je hodně mrštných štik. A já chci říct, že mezi námi jsou nejen (uhrovití) kluci. Jsou mezi námi lidi, kteří budují firmy pomalu, s pomocí půjček od rodičů, z naspořených peněz.

Protože pro banku jste poslední h…o v trávě

Minimálně než otočíte první milion nebo máte alespoň jedno uzavřené účetní období.

Příkladem pomalu (pomaleji) rostoucí firmy (podnikatelky, start-up-erky) nechť je Zuzana Kubíčková s kavárnou Moje Dílna. Moc jí fandím.

Dalším vzorem může být Žaneta Badlíková. Její start-up myslím už nebyl start-up a vůbec nejde o technologie. Má naprosto dokonalý produkt.

Už několik let pomáhá lidem, aby si u té virtuální reality neničili záda. Její firma Medexo CZ prodává pod značkou Spinalis zdravotní židle. Žaneta byla ostřílená obchodnice, když šla do Dnu D žádat investory o pomoc. Podařilo se jí to. Její firma získala kapitál a podporu investora, aby mohla růst.

Nevím, jestli to byl nebo nebyl start-up. Žaneta Badlíková na to každopádně měla koule (a rozum).

Takže, aby bylo jasno.

Uhrovití kluci mohou být i hezké ženské

Dámy, ukažme, že to není jen o uhrovitých klucích.

A vy kluci, neničte si záda. Pořiďte si k práci ve virtuální realitě zdravotní židli Spinalis od Žanety. A až budete mít virtuální reality dost, zajděte si něco vyrobit do Mojí dílny.

PS: Cituji Wiki:

Ačkoli si slovo start-up získalo jistou aureolu rozvoje a úspěchu, bývá toto označení na druhou stranu zneužíváno jako výmluva pro neplacení či zdržívání faktur nebo pro nízké mzdy zaměstnancům: „Co byste chtěl, jsme jen start-up: Děláme, co to jen jde, platíme, jak jen to jde.“